~ Introducing ~

BIS.RUBIS.AUST. CH.
SILKSTON REDHOT AFF AIR

 (BAILEY)


BEST EXHIBIT IN GROUP ~SA AUTUMN INTERNATIONAL CHAMPIONSHIIP SHOW~


Sex : Male
Colour : Red, Brush Coat 
Date of Birth : 08/01/07

          Sire: AUST.GRAND..CH.AM.CH.KUSHI KIAOS KIWI AFF-AIR XISHA (IMP USA)          
Dam:
AUST.CH.SILKSTON HUNKA BURNIN LUV

Bred by: S.White

Owned by: Morgan & Karis Turner
Handled by: Karis Turner 

Silkston are very excited for this exceptional boy, 
who is showing great promise for the years to come. Bailey is shown & adored by Jamee whom is doing a superb job "Already"obtaining Best Of Breeds, Multiple Runner Up Best Exhibit In Group's, Classe's In Group and Class in Show , Royal Group Placement & BEST EXHIBIT IN SHOW awards.


Baily is certainly living up to our expectations
and follow in her father's footsteps
"
ARNIE" (AUST. CH. & AM. CH. KUSHI KIAOS KIWI AFF-AIR XISHA (IMP USA)



Bailey was awared his AUST.CHAMPIONSHIP TITLE 21/06/08

A "BIG" Congratulations must go to Jamee for handling her boy Bailey to his fullest potential, and achieving such great wins with this special boy.
We are sure there will be many more great wins to come as he matures.



We would like to CONGRATULATE Jamee for her "Runner Up Best Of Breed" at the 2008 ROYAL MELBOURNE SHOW.
We are very Proud of your achievements with this impressive young dog
"WELL DONE"









AUST.CH.Silkston Redhot Aff Air **** BEST EXHIBIT IN SHOW *****


CONGRATULATIONS!!!!!!!!!
To Jamee & Bailey on there Best Exhibit in show
Sale-Maffra & District Kennel Club
30-08-09
Judge: Mr r Tesoro (Philippines)
General Specials: Mrs L Bett(Canada)

Continuing on with their recent success, Bailey was awarded

BEST OF BREED
At the prestigious 2009 ROYAL MELBOURE SHOW
Judge: Mr Rajko Rotner (Slovenia)

JAMEE & BAILEY BEST OF BREED 2009 ROYAL MELBOURNE SHOW !!!!!

BEST EXHIBIT GROUP 2ND 2009 ROYAL MELBOURNE SHOW
 What a Super Year Bailey is having, not only was he awarded
Non Sporting "FINAL EIGHT"
at this years Prestigious 2009 ROYAL MELBOURNE SHOW,
he  then went on to achieve
NON SPORTING BEST EXHIBIT IN GROUP 2ND!!!!!!!!!
such a Fantastic achievement for the Shar Pei Breed.


What a year 2009 is turned out to be for this dynamic duo
CONGRATULATIONS Jamee for Presenting your boy so well, and good luck for 2010.....



RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP & BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW!!!!! 26-01-10






Australia Day International Dog Club, Runner Up Best Exhibit In Group & BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW!!! 26-1-10






South Australia Autumn International Championship Show * BEST EXHIBIT IN GROUP 1ST *


25-Apr-10
~ BEST EXHIBIT IN GROUP 1ST ~
SA Autumn International Championship Show
(Judge was Ms S Derrick (Canada)








BIS.AUST.CH.Sikston Redhot Aff Air (Baily 2010)



RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CONGRATULATIONS ON ANOTHER GREAT WIN!!!
3/7/2010
Victorian Poultry & Kennel Club Championship Show

Over 1000 entries

RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW!!!
Best Australian Bred In Show
Best Exhibit In Group

Thank you to the judges
for recognising Baileys Qualities
Group: Miss R Miller (NSW)
General Special: Mr W Gunter (NSW)


NEWS FLASH!!!!
Bailey is now residing in Perth Western Australia to be campaigned with our good Friends Jeni & Mark Sach......
We look forward to an Exciting 2012 with this Beautiful Boy & look forward to him continuing on his winning ways!!!!

BAILEY & JEN....

After a stay with Jen & Mark Bailey has now gone to his forever home in Perth with Morgan & Karis Turner,
We thank Jen and Mark for taking such good care of Mr B and wish Morgan & Karis all the best of luck with their boy for 2013

SILKSTON REDHOT AFF AIR

BISS.CSPCA AM.CH.MEITING MAXIMUM HEADROOM TZO (USA)

B-L'S TAKI ONYON (USA)

AM.CH.KIMMS LOLLIPOP (USA)

AM.CH.GRAYLAND'S INDIANA JONES (USA)

RHINGKO'S MADAME BUTTERFLY (USA)

KUSHI KIAOS MADAME SAVANNAH (USA)

KUSHI KIAOS SHAMELESS (USA)

KUSHI KIAOS ALL ABOUT SOUL (USA)

HAI LI'S ALABAMA CLAY OF KIAO (USA)

PINEFIELD TRAILBLAZER HAI LI (USA)

HAI LI'S DELLA MAE (USA)

AUST.CH.Konishiki Ned Kelly (IMP UK)

SHENGLI BURGUNDY (UK)

AUST.CH.Konishiki Only Just Begun (IMP UK)

KONISHIKI VICKY RED (UK)

AM.CH.CHESAPEAK'S ATUDE ADJUSTMENT (USA)

AM. CH. CHESAPEAKES BEAUMMEUPSCOTTY (USA)

CHESAPEAKE'S A'LA MODE (USA)

YUANSHIKAI SIRENIA

CH. BLU DENIM BAGGIES (IMPUK)

AUST.CH.YUANSHIKAI SUN TSU

~ SHOW RESULTS ~




18-Jul-10
Best Of Breed 
Best Aust Bred In Group

Dandenong Poultry & K/C [CH]
(Judge was Mrs E Knox ( NSW ))

17-Jul-10
BEST EXHIBIT IN GROUP
BEST AUSTRALIAN BRED IN GROUP
Melbourne Dog Club [CH]
(Judge was Ms G Alexander)

10-Jul-10
 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP
Best Aust Bred In Group
Junior Kennel Club Of Vic [CH] (Judge was Miss T. Walker ( Tas )
Breed Specialist)

10-Jul-10
 BEST AUST BRED IN SHOW
Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs Denise Smith ( QLD ))

•3-Jul-10
 BEST EXHIBIT IN GROUP
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW!!!!!
BEST Aust Bred In Show
Victorian Poultry & Kennel Club [CH]
(Judge was Miss R Millner(NSW) Group /Mr W Gunter (NSW) General Specials)


20-Jun-10
 Best Of Breed
Cranbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mr M Curk ( NSW ))

19-Jun-10
Runner Up Best Exhibit In Group 
Best Aust Bred In Group
BEST OF BRED 

Frankston & Peninsula K/C [CH]
(Judge was Mr J Bryson ( NSW ))

5-Jun-10
 Runner Up Best Exhibit In Group 
Best Aust Bred In Group
Box Hill & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr K Hodge (NSW))

22-May-10
Best Of Breed
Caulfield & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr E Boxhall)

9-May-10
 Best Of Breed
Euroa Kennel Club [CH]
(Judge was Mr D Henley (WA))

8-May-10
Best Of Breed
Shepparton & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr M Bungey (WA))

25-Apr-10
 ~ BEST EXHIBIT IN GROUP 1ST ~
SA Autumn International [CH]
(Judge was Ms S Derrick (Canada)

24-Apr-10
 Res CC
SA Autumn International [CH]
 (Judge was Mr. R. Velez-Pico (Puerto Rico))

11-Apr-10
Best Of Breed
Canine Museum Foundation [CH]
(Judge was Mrs E Warner)

5-Apr-10
Best Of Breed
Town & Country Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R Lowe (NZ))

14-Mar-10
 Best Of Breed
Yarra Glen Kennel Club [CH]
(Judge was Ms J Robbins)

8-Mar-10
Best Of Breed
Warragul & Dist K&O Club [CH]
(Judge was Mr T Syme)

27-Feb-10
 Best Of Breed
Berwick A&H Society [CH]
(Judge was Mrs R Brace)

21-Feb-10
 Best Of Breed
 Shortlisted 4 Best In Group
Best Aust Bred In Group

Berwick All Breeds Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Hamilton)


•26-Jan-10
BEST OF BREED
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP
Best Aust Bred In Group
BEST AUST BRED IN SHOW !!!!
Australia Day International Dog Club [CH]
(Judge was Mr J Peddie (Canada))

•24-Jan-10
Res CC
Cranbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mr H Van Den Bert (NETH))

•28-Dec-09
Best Of Breed
Lancefield Kennel Clup [CH]
(Judge was Mrs A Bowe (NSW))

•27-Dec-09
 Best Of Breed
Lancefield Kennel Club [CH
 (Judge was Mrs M Markoany (NSW))

•27-Dec-09
CC/ RUBOB
Central Highlands Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs A Lane)

•19-Dec-09
 Best Of Breed
Yarra Valley Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs S Shrigley (Tas))

•29-Nov-09
Best Of Breed
 BEST INTERMEDIATE IN GROUP 

Morwell/ Traralgon Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs M Hamill (IRE))

•28-Nov-09
 Best Of Breed
Morwell/Traralgon Kennel Club [CH]
(Judge was Mr A Beattie (WA))

•3-Nov-09
 BEST OF BREED
Sunbury Canine Club [CH]
(Judge was Mrs M Martin (USA))

•2-Nov-09
BEST OF BREED
Vic Womens Dog Club [CH]
(Judge was Mrs S Vilas (USA))

•25-Oct-09
Res CC
Southern Cross Kennel Club [CH]
(Judge was Mr P Cross (NSW))

•24-Oct-09
 Best Of Breed
Southern Cross Kennel Club [CH]
(Judge was Mr N Wood (QLD))


26-Sep-09
NON SPORTING GROUP FINALIST TOP 8
 BEST EXHIBIT IN GROUP 2ND!!!!!!!!!!

2009 ROYAL MELBOURNE SHOW [CH] (
Judge was Mr Rajko Rotner (Slovenia))


•18-Sep-09
BEST OF BREED !!!!!!!
ROYAL MELBOURNE SHOW [CH]
(Judge was Mr Raijko Rotner (Slovenia))

•12-Sep-09
BEST OF BREED
Belgrave & Dist K/C [CH]
(Judge was Mrs L Norman)

•30-Aug-09
BEST EXHIBIT IN SHOW!!!!!!!!!
BEST INTERMEDIATE IN SHOW
BEST EXHIBIT IN GROUP
BEST INTERMEDIATE IN GROUP
BEST OF BREED 

Sale-Maffra & District Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R Tesoro (Phill)
Gen: Mrs L Bett (CAN)

•29-Aug-09
BEST EXHIBIT IN GROUP
Best Intermediate In Group 
BEST INTERMEDIATE IN SHOW!!!
Macalister All Breeds Kennel & Obed Club [CH]
(Judge was Mrs L.Bett (CAN) Gen:Mr R Tesoro(Phill))

•28-Aug-09
BEST OF BREED
Macalister All Breeds Kennel & Obed Club [CH
 (Judge was Mr P Kersey (NZ))

•16-Aug-09
BEST OF BREED
Best Intermediate In Group

KCC Park Show [CH]
(Judge was Mrs S Rickard)

•15-Aug-09
BEST OF BREED
Lillydale Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs K Santas (NSW))

•1-Aug-09
Res CC RUBOB
Metropolitan Canine Assoc [CH]
(Judge was Mr P Hickie (QLD))

•26-Jul-09
 RES CC RUBOB
Non Sporting Club Of Vic [CH]
(Judge was Mr W Douglas)

•25-Jul-09
BEST OF BREED
Heidlebert & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr G Minchinton (QLD))

•19-Jul-09
BEST OF BREED
Dandenong Poultry & Kennel Society [CH]
(Judge was Mrs E Bond (NSW))

•18-Jul-09
 BEST OF BREED
Melbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mrs L Harris (SA))

•11-Jul-09

 Res CC/ RUBOB

Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Redman (SA))

•4-Jul-09
BEST OF BREED 
Best Intermediate In Group

Vic Poultry & Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs M Hickie (NSW))

•26-Jan-09
Res CC RUBOB
Australia Day International Dog Club Inc [CH]
(Judge was Mr R Salvi (India))

•25-Jan-09
Intermediate of breed
Crabourne Dog Club [CH]
(Judge was Mrs F Somerfield (UK))

•24-Jan-09
 Intermediate of Breed
Australia Day International Dog Club Inc [CH]
(Judge was Mr P Muza (Argentina))

•17-Jan-09
BEST OF BREED
Lang Lang P A & H Association [CH]
(Judge was Mr G Treacey)

10-Jan-09
BEST OF BREED
BEST INTERMEDIATE IN GROUP
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs K Hardwick (NZ))

20-Dec-08
 BEST OF BREED
Yarra Vallley Kennel Club [CH]
(Judge was Miss N Lane (NSW))

22-Sep-08

RUNNER UP BEST OF BREED
Reserve Dog CC/ Best Intermediate Dog
ROYAL MELBOURNE SHOW [CH]
(Judge was Mrs Rosa-Marie Cabion (South Africa))

16-Aug-08
BEST OF BREED
Lillydale Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Hamilton)

2-Aug-08
BEST OF BREED 
BEST INTERMEDIATE IN GROUP 

Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Miss M Patten (NSW))

26-Jul-08
Res CC
Heidelberg & Districe Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Baillie)

20-Jul-08
BEST OF BREED
Dandenong Poultry & Kennel [CH]
(Judge was Mr D Sidebottom (NSW))

12-Jul-08
Res CC RUBOB
BEST INTERMEDIATE IN GROUP 
Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Miss L Carpenter (QLD))

21-Jun-08
Best Of Breed
Canine Amenities Club Of Vic [CH]
(Judge was Mr J Rowles (NSW))

14-Jun-08
Best Of Breed
Frankston & Peninsula K/C [CH]
(Judge was Ms C Davis (NSW))

20-Apr-08
Best Of Breed
Oriental Breeds Association Of Vic [CH]
(Judge was Mrs G Apted)

29-Mar-08
Best Of Breed
Eltham & Dist Kennel Club [CH]
(Judge was Mr W Mooney)

29-Mar-08
"RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP "
BEST OF BREED 
BEST JUNIOR IN GROUP
"BEST JUNIOR IN SHOW"
Bunyip & Dist Inc [CH]
(Judge was Mr J Forbes (NSW))

24-Mar-08
"RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP"
BEST JUNIOR IN GROUP
BEST OF BREED
Town & Country Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs M McLennan (QLD))

23-Mar-08
 Res CC RUBOB
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr D Montford)

22-Mar-08
Res CC RUBOB
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Talbot)

10-Mar-08
BEST OF BREED
BEST JUNIOR IN GROUP
Warragul & Dist Kennel Club [CH]
(Judge was Mr A Fry)

10-Mar-08
Best Of Breed
Warragul & Dist Kennel Club / Pm Show [CH]
(Judge was Mrs J Harvey)

24-Feb-08
Best Of Breed
Berwick All Breeds Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs J Rossetter)

23-Feb-08
BEST JUNIOR IN GROUP
Berwick & Dist A&H Society [CH]
(Judge was Mrs W Boce)

9-Feb-08
Res CC RUBOB
Classic Dog Show [CH]
(Judge was Mrs G Rhodes)

27-Jan-08
Res CC RUBOB
Cranbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mrs A Ingram (IRE))

11-Jan-08
BEST OF BREED 
BEST JUNIOR IN GROUP
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs L Chalmers (N Z))

2-Dec-07

Res CC RUBOB
Bass Valley Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs R Brace)

18-Nov-07
CC RUBOB
Garden State Kennel Club Inc [CH]
(Judge was Mrs R Robertson (NSW))

19-Aug-07
Res CC RUBOB
KCC Park Show [CH]
(Judge was Ms J Aspinall)

18-Aug-07
Res CC
Lillydale Kennel Club [CH]
(Judge was B Doyle)

11-Aug-07
BEST OF BREED 
BEST MINOR PUPPY IN GROUP

Ladies Kennel Association [CH]
(Judge was Mr G Beckett)

4-Aug-07
Res CC
Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Mr F Ahern)

28-Jul-07
CC RUBOB
Heidelberg & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr M Wilkinson)

22-Jul-07
Res CC
BEST MINOR PUPPY IN GROUP
"BEST MINOR PUPPY IN SHOW"
Dandenong Poultry & Kennel Society [CH]
(Judge was Mr T Valli (NSW))

21-Jul-07
1st PUPPY SWEEPSTAKES
Non Sporting Dog Club Of Vic [CH]
(Judge was Mr C Hamilton)

7-Jul-07
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Junior Kennel Club Of Vic Inc [CH]
(Judge was Mr W Stacey(NSW))

1-Jul-07
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Epsom Canine Club InC [CH]
(Judge was Mrs S Mashford)

30-Jun-0
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Vic Poultry Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs L Harwood)

16-Jun-07
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Frankston & Peninsula K/C [CH]
(Judge was Mr B Santas (NSW))

15-Apr-07
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Yarra Ranges Kennel Club [CH]
(Judge was J. Lees)

14-Apr-07
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Yarra Valley Kennel Club Inc [CH]
(Judge was Mr R Mushet)

Email Us