Introducing
AUST.GRAND.CH.AM.CH.
KUSHI KIAOS KIWI AFF-AIR XISHA (IMP USA)

(ARNIE)


Sex : Male
Colour : Red Fawn, Brush coat
Date of Birth : 26/04/03
Bred By : Sonya Sinclair / Dawn Saltz
Owned by: Stacey White 

Handled by:
Annette Alexander & Stacey White & Jamee White







AUST.CH.AM.AH.KUSHI KIAOS KIWI AFF-AIR XISHA (IMP USA)

Silkston would like to introduce our Import from the U.S.A. "ARNIE" an incredibly beautiful Flashy boy obtained through years of searching, waiting and patience.


We would like to give a BIG THANK YOU to 
Sonya for letting us own "Arnie" & for finishing his 
AMERICAN CHAMPIONSHIP TITLE.


This special boy began his show career in and around his birthplace Montgomery Texas, USA amongst the toughest American Circuit, winning points whilst competing against some of the best kennels in the states.

"Arnie" has a lovely head with clear untouched eye, stunning black mask and is a red fawn brush coat. Sloping top line and great bone, perfect scissor bite, complete pigment and excellent free well balanced movement, with Prelim Good Hips. And to top it off he has the most Beautiful loving nature you will find, greeting all he meets with kisses. He loves to strut is stuff in the ring as he is a very outgoing and has that Look at Me Look's.

This "Murf" Grandson is the perfect compliment to our breeding programmes and is now Successfully continuing his show career here in Australia at Silkston.


A VERY SPECIAL THANK YOU to
Craig & Rachel
of
XISHA Shar Pei (NZ)

We can't THANK you enough for
entrusting this special boy to stay at Silkston.
We are sure he will make us all proud in the show ring
& his future offspring....


"Arnies" only had a short time in the ring here he has obtained:
Multiple Best Exhibit In Groups 
Classes In Show


*** OZDOG SHOWDOG OF THE YEAR No. 1 SHAR PEI IN VICTORIA 2007***

~ BEST EXHIBIT IN GROUP 7 ~ Lyndhurst Canine Country Club Championship Show  14-02-09




Jamee & Arnie Winning BEST EXHIBIT IN GROUP 7  EASTER FESTIVAL K/C 11-04-09







ARNIE OBTAINS HIS AUSTRALIAN GRAND CHAMPIONSHIP TITLE
30-05-09


Thank you to our good friends whom have helped Arnie reach this wonderful milestone and of coarse all of those judges whom have recognised  Arnies outstanding qualities
THANK YOU!!!


Barny Bannana!!!!

2014 Non Sporting Club Championship Show @ 11 Years young, Arnie still shows he has what it takes for the ring.
We are very proud of this special boy. You certainly would'nt see too many 11 year old Shar Pei being shown.

GRAND.CH.AMCH.Kushi Kiaos Kiwi Aff-Air Xisha

BISS.CSPCA AM.CH.MEITING MAXIMUM HEADROOM TZO (USA)

B-L'S TAKI ONYON (USA)

AM.CH.KIMMS LOLLIPOP (USA)

AM.CH.GRAYLAND'S INDIANA JONES (USA)

RHINGKO'S MADAME BUTTERFLY (USA)

KUSHI KIAOS MADAME SAVANNAH (USA)

KUSHI KIAOS SHAMELESS (USA)

KUSHI KIAOS ALL ABOUT SOUL (USA)

HAI LI'S ALABAMA CLAY OF KIAO (USA)

PINEFIELD TRAILBLAZER HAI LI (USA)

HAI LI'S DELLA MAE (USA)

~ SHOW RESULTS~

Congratulations Arnie on your fantastic achievements, being awarded mulitple Best Exhibit & Runner Up Exhibit In Group Awards
Go Arnie !!!




•24-Jan-10
CC/RUBOB
Cranbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mr H Van Den Berg ( NETH))

•23-Jan-10
BEST OF BREED
Australia Day International Dog Club [CH
] (Judge was Dr A Hudono (IND))

•3-Nov-09
 Res CC
SUNBURY CANINE CLUB [CH]
(Judge was Mrs M Martin (USA))

•2-Nov-09
Res CC
Vic Womens Dog Club [CH]
(Judge was Mrs S Vilas (USA))

•25-Oct-09
Dog CC
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mr P Cross (NSW))

•24-Oct-09
Res CC
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mr N Wood (QLD))

•16-Aug-09
Res CC
KCC Park Show [CH]
(Judge was Mrs S Rickard)

•15-Aug-09
Res CC / RUBOB
Lillydale Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs K Santas (NSW))

•1-Aug-09
BEST OF BREED
Metropolitan Canine Associatipon [CH]
(Judge was Mr P HickIe (QLD))

•26-Jul-09
BEST OF BREED
Non Sporting Club Of VIc [CH]
(Judge was Mr W Douglas)

•19-Jul-09
Res CC
Dandenong Poultry & Kennel Society [CH]
(Judge was Mrs E Bond (NSW))

•18-Jul-09
Res CC
Melbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mrs L Harris (SA))

•11-Jul-09
BEST OF BREED
Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Redman (SA))

•4-Jul-09 Res
CC/ RUBOB
Vic Poultry & Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs M Hickie (NSW))

•21-Jun-09
BEST OF BREED
Sunshine Kennel Club [CH]
(Judge was Mr J Camac)

•14-Jun-09
CC / RUBOB
Cranbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mrs K Cannon (NSW))

•13-Jun-09
BEST OF BREED
Frankston & Peninsula Kennel Club [CH] (
Judge was Mrs S Gartner (NSW))

•30-May-09
BEST OF BREED 
New GRAND CHAMPION !!!!
Box Hill & District Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Norqway (NSW))

•23-May-09
BEST OF BREED
Caulfield & District Kennel Club [CH]
(Judge was Mr M Camac (SA))

17-May-09
BEST EXHIBIT IN GROUP !!! 
BEST OPEN IN GROUP
Seymour District Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Scott (NZ))

16-May-09
BEST OF BREED
Seymour District Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs C Wallace (NZ))

9-May-09
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!
Shepparton & Dist K/C [CH]
(Judge was Ms C Cederman (NZ))

27-Apr-09
BEST OF BREED 
Best Open In Group
Central Victorian Canine Club [CH]
(Judge was Mr R Lucas (NSW))

26-Apr-09
BEST OF BREED
Heathcoate Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs H Beasley (NSW))

25-Apr-09 
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!
BEST OPEN IN GROUP
Best Of Breed
Sunbury Canine Club [CH]
(Judge was Mrs H Furber (NSW))

19-Apr-09
BEST OF BREED
Oriental Breeds of Vic [CH]
(Judge was Mr J Doyle)

18-Apr-09
BEST OF BREED
Greensborough & District K/C [CH]
(Judge was Mr J Truss (WA))

13-Apr-09 
Res CC/ RUBOB
Town & Country Kennel Club [CH]
(Judge was Ms C Birch)

12-Apr-09
BEST OF BREED
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr A Fry)

11-Apr-09
BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!
BEST OPEN IN GROUP
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Jovanovic (QLD))

10-Apr-09
 BEST OF BREED
Good Friday Amenities Show [CH]
(Judge was Mrs M Glover)

5-Apr-09
BEST OF BREED
Canine Museum Foundation Inc [CH]
(Judge was Mrs A Pederson)

4-Apr-09
BEST OF BREED
Bunyip & Dist Agric Society [CH]
(Judge was Mrs E Maitland (SA))

29-Mar-09
BEST OF BREED
Sovereign City Kennel Club [CH]
(Judge was Mr K Cronchey)

28-Mar-09
BEST OF BREED
Eltham & District Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs J Keenan)

21-Mar-09
BEST OF BREED 
BEST OPEN IN GROUP
Pakenham A&H Soc [CH]
(Judge was Mrs A Lenne)

9-Mar-09
BEST OF BREED 
BEST OPEN IN GROUP

Warragul & District Kennel & Obediance [CH]
(Judge was Mr R Bennetts)

28-Feb-09
BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!!!! 
BEST OPEN IN GROUP
Berwick & District A & H Society Inc [CH]
(Judge was Mrs H Hill)

22-Feb-09
BEST OF BREED
BEST OPEN IN GROUP

Berwick All Breeds Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Knight)

21-Feb-09
BEST OF BREED
Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Mr J Thompson)

14-Feb-09 
 ** BEST EXHIBIT IN GROUP **
Best Open In Group
BEST OF BREED
Lyndhurst Canine Country Club
20th Birthday Twighlight Gala  Championship Show
(Judge was Mr M Johnston (NSW))

26-Jan-09
BEST OF BREED
Australia Day International Dog Club Inc [CH]
(Judge was Mr R Salvi (India))

24-Jan-09
Res CC
Australia Day International Dog Club Inc [CH]
(Judge was Mr P Muza (Argentina))

17-Jan-09
Res CC
Lang Lang P A & H Association [CH]
Judge was Mr G Treacey)

11-Jan-09
BEST OF BREED
Yarra Ranges Kennel Club [CH]
(Judge was Mr J Clard (NZ))

10-Jan-09
Res CC
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs K Hardwick (NZ))

9-Jan-09
BEST OF BREED
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R Tolson (Ireland))

4-Jan-09
BEST OF BREED
Central Gippsland Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs J Anderson (SA))

3-Jan-09
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!!
BEST OPEN IN GROUP

27-Dec-08
CC/ RUBOB
Lancefield Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R Ward)

27-Dec-08
BEST OF BREED
Central Highlands Kennel Club [CH]
(Judge was Mr M Lansberg (Sth Af))

20-Dec-08
Res CC RUBOB
Yarra Vallley Kennel Club [CH]
(Judge was Miss N Lane (NSW))

16-Nov-08
BEST OF BREED 
Best Open In Group
Garden State Kenne Club [CH]
(Judge was Mr G Beckett)

26-Oct-08
BEST OF BREED
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mr P Martin (SA))

25-Oct-08
BEST OF BREED
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mrs C Speed (QLD))

5-Oct-08
BEST OF BREED
Yarrawonga/Mulwala & Dist [CH]
(Judge was Mrs J MacErlane (NZ))

4-Oct-08
CC/RUBOB
Seymour A& P Society [CH]
(Judge was Ms G Gulbransen (NZ))

22-Sep-08
2nd Open Dog
ROYAL MELBOURNE SHOW [CH]
Judge was Mrs Rose-Marie Cabion (South Africa)

5-Sep-08
Reserve Dog Challenge
Adelaide Royal [CH]
(Judge was Mr S Delmar (Ireland))

17-Aug-08
BEST OF BREED
KCC Park Show [CH]
(Judge was Mrs B Watt)

2-Aug-08 Res
CC RUBOB
Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Miss M Patten (NSW))

26-Jul-08
CC RUBOB
Heidelberg & District K/C [CH]
(Judge was Mrs D Baillies)

19-Jul-08
CC RUBOB
Melbourne Dog Club [CH]
(Judge was Mr J Burgess (QLD))

12-Jul-08
BEST OF BREED
Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Miss L Carpenter (QLD))

5-Jul-08
Best Of Breed
Vic Poultry Kennel Club [CH]
(Judge was Mr J Camac)

25-Apr-08
Best Of Breed
Sunbury Canine Club [CH]
(Judge was Mrs D Wright (NSW))

23-Mar-08
Best Of Breed
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr D Montford)

22-Mar-08
"Runner Up Best Exhibit In Group"
Best Open In Group
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Talbot)

16-Mar-08
Best Of Breed
Yarra Glen Kennel Club (am) [CH]
(Judge was Mr I Marshall)

16-Mar-08
Best Of Breed 
Best Open In Group
Yarra Glen Kennel Club (pm) [CH]
(Judge was Mr R Bennetts)

24-Feb-08
Res CC RUBOB
Berwick All Breeds Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs J Rossetter)

23-Feb-08
Res CC RUBOB
Berwick & Dist A&H Society [CH]
(Judge was Mrs W Boce)

16-Feb-08
Best Of Breed
Lyndhurst Canine Country Club Inc [CH]
(Judge was Mrs D Johnston (NSW))

9-Feb-08
Best Of Breed
Classic Dog Show [CH]
(Judge was Mrs G Rhodes)

19-Jan-08
Res CC RUBOB
Lang Lang P A & H Association [CH]
(Judge was Mr W Douglas)

12-Jan-08
BEST OF BREED
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mr G Robinson (Sth Africa))

11-Jan-08 Res
 CC RUBOB
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs L Chalmers (N Z))

5-Jan-08 Res
 CC RUBOB
Central Gippsland Kennel Club [CH]
(Judge was Mr K Pierce)

4-Jan-08
Res CC RUBOB
Central Gippsland Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs N Burrows)

18-Nov-07
Res CC
Garden State Kennel Club Inc [CH]
(Judge was Mrs R Robertson (NSW))

5-Nov-07
Res CC RUBOB
Victorian Womens Dog Club Inc [CH]
(Judge was Mr G Kostopoulos (Greece))

28-Oct-07
BEST OF BREED
Southern Cross Kennel Club [CH]
(Judge was Mr B Riddell (NSW))

28-Oct-07
 Res CC RUBOB
Southern Cross Kennel Club [CH
] (Judge was Mrs B Petit (TAS))

14-Oct-07
 BEST OF BREED
Greensborough & Dist Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs E Warner)

21-Sep-07
2nd Open Dog
Royal Melbourne Show [CH]
(Judge was Mrs Dianne Anderson (USA))

15-Sep-07
 BEST OF BREED
Belgrave & Dist K/C [CH]
(Judge was Miss M Joyce)

4-Aug-07
BEST OF BREED
Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Mr F Ahern)

28-Jul-07
Res CC
Heidelberg & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr M Wilkinson)

21-Jul-07
 Res CC RUBOB
Non Sporting Dog Club Of Vic [CH]
 (Judge was Mrs E Joseph)

7-Jul-07
BEST OF BREED
Junior Kennel Club Of Vic Inc [CH]
(Judge was Mr W Stacey(NSW))

1-Jul-07
 "BEST EXHIBIT IN GROUP"
Best Open In Group
Epsom Canine Club InC [CH]
(Judge was Mrs S Mashford)

30-Jun-07
BEST OF BREED
Vic Poultry Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs L Harwood)

23-Jun-07
 CC RUBOB
Canine Amentities K/C [CH]
(Judge was Mr D Bowey)

16-Jun-07
 Res CC RUBOB
Frankston & Peninsula K/C [CH]
(Judge was Mr B Santas (NSW))

2-Jun-07
Res CC
Box Hill & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr H Whiteford)

26-May-07
BEST OF BREED
Caulfield & Dist Kennel Club [CH]
(Judge was Mr A Burt)

22-Apr-07
Dog CC
Oriental Breeds Assoc Vic [CH]
(Judge was Mrs H Hill)

14-Apr-07
BEST OF BREED
Yarra Valley Kennel Club Inc [CH]
(Judge was Mr R Mushet)

8-Apr-07
CC RUBOB
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs T Sloan (Tas))

7-Apr-07
CC RUBOB
Easter Festival Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R Broomhall (Tas))

1-Apr-07
CC RUBOB
Canine Museum Foundation Inc [CH]
(Judge was Mr E Soti (SA))

31-Mar-07
"RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP"
Bunyip & District Society [CH]
 (Judge was Mrs K Harvey (SA))

24-Mar-07
BEST OF BREED
Eltham & Dist Kennel Club [CH]
(Judge was Mr H P Luyten)

18-Mar-07
CC RUBOB
Yarra Glen Kennel Club [CH]
(Judge was Mr T Horchner)

18-Mar-07
BEST OF BREED
Yarra Glen Kennel Club [CH]
(Judge was Prof B Corbitt)

17-Mar-07
CC RUBOB
Pakenham & Dist A&H Society [CH]
(Judge was Mr J Ward)

24-Feb-07
"BEST EXHIBIT IN GROUP"
Best Open In Group
Berwick A&H Society Inc [CH]
(Judge was Mr P Colbourne)

17-Feb-07
BEST OF BREED
Lyndhurst Canine Country Club Inc [CH]
(Judge was Mr J Lowbridge (NSWA0)

10-Feb-07
BEST OF BREED
Classic Dog Show [CH]
(Judge was Mr K Lovell)

27-Jan-07
BEST OF BREED
West Gippsland Kennel Club [CH]
(Judge was Mr W Mooney)

27-Jan-07
"BEST EXHIBIT IN GROUP"
Best Open In Group
Tarago Kennlel Club [CH]
(Judge was Mr C Talbot)

20-Jan-07
 BEST OF BREED
Lang Lang P A & H Association [CH]
(Judge was Mr J Doyle)

13-Jan-07
BEST OF BREED
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Scott (NZ))

12-Jan-07
 BEST OF BREED
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mr P Warby (NSW))

7-Jan-07
 BEST OF BREED
Morwell/Traralgon Kennel Club [CH
] (Judge was Mr P Primrose (WA))

16-Dec-06
CC RUBOB
Yarra Valley Kennel Club [CH]
(Judge was Mr H King (SA))


3-Dec-06 ~
Bass Valley Kennel Club [CH]
CC RUBOB
(Judge was Mrs D McRae)

29-Oct-06 ~
Southern Cross Kennel Club [CH]
"BEST EXHIBIT IN GROUP"
Best Open In Group
(Judge was Mrs D Boyle)

22-Oct-06 ~
Whittlesea Kennel Club [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mrs L Stalhandske (SWD))

15-Oct-06
~Australia Day International Dog Club Inc [CH]
CC RUBOB
(Judge was Mr R Beauchamp (USA))

03/06/06 ~
Box Hill & District Kennel Club Inc

BEST OF BREED
(Judge was Mr H P Luyten)

20/05/06 ~
Caulfield & District Kennel Club Inc
BEST OF BREED
(Judge was Ms J Oates)

14/05/06
~ Yea & District Canine Association Inc
BEST OF BREED
(Judge was Mr D Clarke (NZ))
1st OPEN SWEEPSTAKES
(Judge was Miss B Watt)

13/05/06 ~
Seymour District Kennel Club Inc
BEST OF BREED
(Judge was Mrs S Smith (NSW))

15/04/06
~ Southern Cross Kennel Club
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mrs L Harris (NZ))

16/04/06
~ Easter Festival Kennel Club Inc
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mrs L Watson)
BEST INTERMEDIATE IN SHOW !!!!
(General Specials Judge was Mr M Arther (NSW))

01/04/06
~ Bunyip & Dist Agricultural Society
BEST OF BREED
(Judge was Mr D Montford)

25/03/06 ~
Eltham & District Kennel Club
BEST OF BREED
~ RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP ~
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mr A Burt)

19/03/06 ~
Yarra Glen Kennel Club Inc
BEST OF BREED
~ RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP ~
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mrs L Black)

22/01/06
~ Cranbourne Dog Club Inc
BEST OF BREED
(Judge was Mrs L Lee)

21/01/06
~ Lang Lang PA&H Society Inc
Dog Challenge RUBOB
(Judge was Mr E Singer)

06/01/06
~ Central Gippsland Kennel Club Inc

BEST OF BREED
(Judge was Mrs L Harwood)

01/01/05
~ Sunbury Canine Club Inc
BEST OF BREED
(Judge was Mr R Filburn (USA))

28/08/05 ~
Sale Maffra & District Kennel Club Inc [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mr J Sherri (QLD))

27/08/05 ~
Macalister All Breeds Kennel & Obedience Club Inc
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Miss D Norman (QLD)

21/08/05 ~
KCC Park Show
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mrs L Harvey)

13/08/05
~ Ladies Kennel Association
BEST OF BREED
(Judge was Mrs B Pontin (Vic))

06/08/05 ~
 Metropolitan Canine Association Inc [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mrs D McRrae)

24/07/05
~ Dandenong Poultry & Kennel Society [CH]
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mrs T Comerford (NSW))

09/07/05
~ Junior Kennel Club Of Victoria Inc [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mr R Mushet)

03/07/05 ~
Epsom Canine Club [CH]
BEST OF BREED
~ BEST INTERMEDIATE IN GROUP~
(Judge was Mr G Missen)

02/07/05 ~
Victorian Poultry & Kennel Club Inc [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mrs G Rhodes )

26/06/05 ~
Sunshine Kennel Club Inc [CH]
BEST OF BREED
(Judge was Mr A McLeay (SA))

25/06/05 ~
Canine Amenities Club Of Victoria [CH]
DOG CHALLENGE ~ RU/BEST OF BREED
(Judge was Ms Kirke-D'Agostin)

Arnie