~ INTRODUCING ~
AUST.CH.SILKSTON JIMMY CRACK CORN

Eddysen

Sire: AUST.CH.Silkston Riprorin Rolly
Dam: AUST.CH.Silkston Yankee Rose

Bred by : S.White
Owned by :Tod & Tineka Power
Handled by: Tod Power




We are excited to announce the newest member to the Silkston Clan "Eddysen", a beautifully well balanced boy with atttitude plus.
We are looking forward to Eddysens show detbut in July.


We would like to thank Todd & Tineka for allowing us to to use there Beautiful boy Max to make this possible.
THANK YOU!!!!



Eddysen @ 8 weeks





EDDY @ 11 Months



Eddysen BEST EXHIBIT IN GROUP/ Best Junior In Group 19-3-2011

19-03-2011
Pakenham A& H Society Championship Show
Eddysen obtained

BEST EXHIBIT IN GROUP

Best Junior In Group
Judge Mrs W Boce
Picture take by Dave Tophill


Eddysen Gaining his Australian Championship title.....

Eddysen gains his Aust Championship title in Style 25-04-2011
 Runner Up Best Exhibit In Group & BEST JUNIOR IN SHOW!!!!
Thank you to the judges that have recognised Eddysen's Qualities.....


Eddy now lives with his Dad Max and human family,
Thank you Todd, Tink and Family for giving this special boy the bestest of homes :-)



 

 

Eddysens Show Resutls!!!


•25-Apr-11
Runner Up Best Exhibit In Group
Best Junior In Group/BEST JUNIOR IN SHOW!!!!!!
Town & Country Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs N Burrows Gen: Mrs S Mashford)

•24-Apr-11
Best Of Breed/
Best Junior In Group/
 BEST JUNIOR IN SHOW!!!!!!
Easter Festival Kennel Club Inc [CH]
(Judge was Mr W Ranie ( ACT))

•3-Apr-11
Best Of Breed
Canine Museum Foundation Inc [CH]
(Judge was Mr K Summers)

•2-Apr-11
Best Of Breed
Bunyip & Agricultural Society [CH]
(Judge was Mr S Shen ( Singapore))

•26-Mar-11
CC/RUBOB
Eltham & District K/C [CH]
(Judge was Mr K Evans)

•19-Mar-11
Best Exhibit In Group 
Best Junior In Group
Pakenham & District A & H Society [CH]
(Judge was Mrs W Boce)


13-Feb-11
Best Of Breed
Berwick All Breeds K/C [CH]
(Judge was Mrs H Hill)

9-Jan-11
Best Of Breed
Yarra Ranges K/C [CH]
(Judge was Mr Chan Weng Woh ( Malaysia))

8-Jan-11
Res CC
South Eastern K/C [CH]
(Judge was Mr Han-Chul Kang ( Sth Korea))


-Jan-11 CC/ RUBOB
South Eastern K/C [CH]
(Judge was Mr Alex Zee ( Taiwan))

3-Jan-11
RUBOB
Central Gippsalnd K/C [CH]
(Judge was Mr A Fry)

•2-Jan-11
 CC/RUBOB
Best Junior In Group
BEST JUNIOR IN SHOW!!!
Central Gippsland K/C [CH]
(Judge was Mr H P Luyten)

•1-Jan-11
Best Of Breed
New Years Day Amenities Show [CH]
(Judge was Ms Tracie Edwards ( SA ))

•31-Dec-10
Best Of Breed
New Years Eve Amentities Show [CH]
(Judge was Mrs Di Haseldene ( SA ))

•14-Nov-10
Res CC/ RUBOB
Morwell/Traralgon Kennel Club [CH]
(Judge was Ms T Mol ( WA ))

•13-Nov-10 CC

Morwell/Traralgon K/C [CH]
(Judge was Mr F Waring ( WA ))

•24-Oct-10
CC/RUBOB
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mrs R Nagle ( NSW))

•23-Oct-10
Best Of Breed
Southern Cross K/C [CH]
(Judge was Mrs D Harbin ( NSW ))

•15-Aug-10
 Best Baby Puppy In Group
KCC Park Show [CH]
(Judge was Mrs B Marsh)

•14-Aug-10
Best Baby Puppy In Group
Lillydale Kennel Club Pot Of Gold [CH]
(Judge was Mrs Karen Graham ( NZ ))



25-Jul-10
 Best Baby Puppy In Show
Non Spoting Dog Club Of Vic [OP]
(Judge was Mr A Mae)

24-Jul-10
Best Baby Puppy In Group
BEST BABY PUPPY IN SHOW!!!!

Heidelberg & Dist K/C [CH]
(Judge was Mrs M Oliver ( NZ )
Spec/ Mr P Warby NSW)

18-Jul-10
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Dandenong Poultry & K/C [CH]
(Judge was Mrs E Knox ( NSW ))

10-Jul-10
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Junior Kennel Club Of Vic [CH]
(Judge was Miss T Walker ( TAS)
( Breed Specialist)

3-Jul-10
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Vic Poultry Kennel Club [CH]
(Judge was Miss R Millner ( NSW))