Introducing 
AUST.CH.RITAZ TOP ACCLAIM (ACE)

DOB: 26.02.02
Brindle Male
Bred by: Ritaz
Owened by: Gail & Stacey White
Handled by S.White & A.Alexander

Sire: AUST.CH.Aussie Bound V.D. Hovensehof (IMP NDL)
Dam: AUST.CH.Ritaz Miss Behaven

"Ace" arrived stealing the hearts of all of Silkston. 

In true Silkston fashion he has settled in as one of the family & is currently being shown with great success and pride. ACE ( 6.12.08)"Ace" is a very sound and correct Frenchie with an excellent head and personality PLUS. He is just starting his show career and just loves to strut his stuff in the ring.

Stay tuned for further updates with this little fellow we are looking forward for what looks to be a promising show career with this outstanding young man. He is sure to have a site all to him self in the coming year with achievements & awards :-) 

Ace was succesfully show by Annette Alexander and obtained Multiple Best Exhibit In Groups and Show Awards. Ace now happily spends his time having fun at home.



AUST CH Ritaz Top Acclaim

AUST. CH. AUSSIE BOUND VD HOVENSEHOF (IMP NDL)

GER.CH.INT.CH.DUSTY ELFUERTE (NDL)

BLG. CH. LUX. CH. TARRAS AARON BACHIR (NDL)

ANANAIS-COMTESSE DE LA PARURE (NDL)

UNBEATRIX DE LA PARURE (BLG)

HONNORE-TAMINO DE LA CHAMPETRE (NDL)

YSATIS DE LA PARURE (NDL)

AUST.CH.JEMHEIDE JUST JASMINE

JEMHEIDE JUST JAMESY

AUST.CH.AVONMIST PETITE JAYDE

AUST.CH.JEMHEIDE JUST JASMINE

JEMHEIDE JUST JAMESY

AUST.CH.AVONMIST PETITE JAYDE

~SHOW RESULTS~

Dec-04 BEST OF BREED
Yarra Valley K/C Champ Show
(Judge was Mrs E Maitland (SA))

13-Nov-04 CC R/U BEST OF BREED
Pure Breeds Protection Committee Ch Show
(Judge was Mr J Camac)

10-Oct-04 BEST INTERMEDIATE IN GROUP
Wodonga K/C Champ Show
(Judge was Mr T Lim (Singapore))

10-Oct-04 BEST OF BREED
Wodonga K/C Champ Show
(Judge was Mr G Whitefield (NZ))

9-Oct-04 CC R/U BEST OF BREED
Murray Valley K/C Champ Show
(Judge was Miss E Emery(NSW))

12-Apr-04 BEST OF BREED
Town & Country K/C Champ Show
(Judge was Dr D Montford)

11-Apr-04 BEST OF BREED
Easter Festival Champ Show
(Judge was Mrs C Camac)

11-Apr-04 BEST INTERMEDIATE IN GROUP
Easter Festival K/C Champ Show
(Judge was Mrs C Camac)

18-Oct-03 BEST OF BREED
Geelong Agricultural Champ Show
(Judge was Mr J Thompson)

18-Sep-03 Reserve Challenge, Best Open Dog
Royal Melbourne Show 2004
(Judge was Mr Satoshi Bessho (Japan))

31-Aug-03 BEST OF BREED
Sale-Maffra & Dist Champ Show
(Judge was Ms C Davis (WA))

30-Aug-03 BEST OF BREED
Macalister All Breeds Champ Show
(Judge was Mrs S Crozier (NSW))

30-Aug-03 Best Aus Bred In Group
Macalister All Breeds Champ Show
(Judge was Mrs S Crozier (NSW))

23-Aug-03 Best Of Breed
Lillydale Kennel Club Champ Show
(Judge was Mr J Marshall)

19-Jul-03 Best Of Breed
Melbourne Dog Club Champ Show
(Judge was Mrs A Collyer)

Oct-03 BEST OF BREED
Won at Geelong Agricultural Champ Show
(Judge was Mr J Thompson)

18-Sep-03 Reserve Challenge, Best Open Dog
Won at Royal Melbourne Show
(Judge was Mr Satoshi Bessho (Japan))

31-Aug-03 BEST OF BREED
Won at Sale-Maffra & Dist Champ Show
(Judge was Ms C Davis (WA))

30-Aug-03 BEST OF BREED
Won at Macalister All Breeds Champ Show
(Judge was Mrs S Crozier (NSW))

30-Aug-03 Best Aus Bred In Group
Won at Macalister All Breeds Champ Show
(Judge was Mrs S Crozier (NSW))

23-Aug-03
Best Of Breed
Won at Lillydale Kennel Club Champ Show
(Judge was Mr J Marshall)

19-Jul-03 Best Of Breed
Won at Melbourne Dog Club Champ Show
(Judge was Mrs A Collyer)

31-May-03 RUBOB
Won at Western Suburbs All Breeds Champ Show
(Judge was Mr K Summers)

25-May-03 CC RUBOB
Won at Geelong & Dist Kennel Club Champ Show
(Judge was Mrs J Horton)

24-May-03 RUBOB
Won at Caulfield & Dist Kennel Club Champ Show
(Judge was Mrs J Roissetter)

3-May-03 Junior In Group
Won at Lyndhurst Canine Country Club Champ Show
(Judge was Professor B Corgett)

3-May-03 BEST OF BREED
Won at Lyndhurst Canine Country Club Champ Show
(Judge was Professor B Corbett)

21-Apr-03 Best Junior In Group,
Won at Town & Country Kennel Club Champ Show
(Judge was Mr G Maulden (SA))

21-Apr-03 - BEST OF BREED
Won at Town & Country Kennel Club Champ Show
(Judge was Mr G Maulden (SA))

Canine Museum Foundation, 30/03/03
BEST JUNIOR IN GROUP

Bunyip & Dist Championship Show, 29/03/03
BEST OF BREED - Judge Mr K Cronchey

Elthan & Dist Kennel Club Championship Show, 22/03/03
BEST OF BREED - Judge Mr A Fry

Pakenham & Dist A&H Soc Championship Show, 15/03/03
DOG CC RUBOB
BEST JUNIOR IN GROUP
-
 Judge Mrs D Knight

Yarra Glen Championship Show, 15/ 03/03
BEST OF BREED

Beriwick All Breeds Championship Show, 23/02/03
BEST OF BREED
BEST PUPPY IN GROUP
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP !!!!!
Judge Mrs S Marshall

Berwick Agrig & Hortic Society Championship Show,22/02/03
BEST OF BREED - Judge Mr R Ward

Tarago Kennel Club Champ Show, 09/02/03
CC RUBOB - Mr N Rhodes

West Gippsland Kennel Club Championship Show, 08/02/03
Best Of Breed
PUPPY IN GROUP

- Ms J Oates

Cranbourne Dog Club, 26/01/03
Best Of Breed
JUNIOR IN GROUP -
 Mr J Kearley (Can)

Lang Lang P&H Society Champ Show, 18/01/03
PUPPY IN GROUP -
Mr R Watson (TAS)

WERRIBEE BARWON CANINE, 11/01/03
Best Of Breed
BEST PUPPY IN GROUP -
 Mr R Bridgford

Morwell/Traralgon Kennel Club, 05/01/03
Best Of Breed
BEST JUNIOR IN GROUP In Group
 - Mrs Surh (NSW)

Central Gippsland Kennel Club, 04/01/03
Best Of Breed
Junior In Group
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP!!!! 
Mr J Lowbridge (NSW)

Lancefield Kennel Club, 28/12/02
Best Of Breed - Mr J Sheppard (NSW)

Yarra Valley Kennel Club, 21/12/02
Best Of Breed - Mr J Lewington (SA)

Bass Valley Kennel Club, 01/12/02
Best Exhibit In Group !!!
Ms E Thomas (STH AFRICA)

Garden State Kennel Club, 30/11/02
BEST PUPPY IN SHOW !!!
Mr J Thompson

Garden State Kennel, 30/11/02
BEST EXHIBIT IN GROUP!!!! 
Mr J Grudig (NSW)

South Eastern Kennel Club, 10/11/02
Best Of Breed
Best Puppy In Group -
Mrs V Tarr (STH AFRICA)

Whittlesea Kennel Club, 27/10/02
Best Of Breed
Best Puppy In Group
Ms Y Smith (Tas)

Yarra Ranges, 13/10/02
Best Of Breed - Mrs J Kirin(ACT)

Seymour A&P Society, 05/10/02
CC RUBOB - Mrs A Collyer

Sale Maffra & Dist, 01/09/02
Best Of Breed
Best Minor In Group 
Mrs G Brynes (WA)

Sale Maffra & Dist, 01/09/02
Best Minor In Show!!!! 
Mr A Johnson (WA)

Macalister All Breeds, 31/08/02
Best Of Breed
Best Minor In Group 

Mrs V Morrow (NSW)

KCC Park Show, 25/08/02
Best Baby In Group 
Mrs A K Watt

KCC Park Show, 25/08/02
Best Baby Puppy In Show!!!! 
Mrs A K Watt

Dandenong Poultry Kennel Club, 28/07/02
Best Baby Puppy In Group 
Miss E Emary (NSW)

Non Sporting Champ Show, 27/07/02
Best Baby Puppy In Show 
Ms N Cuffe & Mr E Singer

Melbourne Dog Club, 20/07/02
Best Baby In Group 
Miss M Joyce

Junior Kennel Club, 13/07/02
Best Baby In Group 
Mrs G Alexander (Vic)

Junior Kennel Club, 13/07/02
Best Baby Puppy In Show!!!! 
Ms C Kingston (NSW)

French Bulldog Open Show, 07/06/02
Best Baby In Show!!!! 
Mrs M Glover (Vic)

French Bulldog Club Of Vic Champ Show, 07/06/02
Best Baby Puppy In Show!!!! 

Mrs S Rickard (Vic)




Email Us