~ INTRODUCING ~

 AUST.CH.MIDASWELL FIRE N ICE
~ JAK~
Sire:
AUST.CH.NZ.CH.Chrishell The Bullfrog (IMP NZ)
Dam: AUST.CH Midaswell Pebbles
Dob: 18/04/08
We are thrilled to welcome Jak to join our family at Silkston.
A stunning Fawn boy with attitude plus & an absoloute joy to own.
Jak has hit the ring , we are sure this  beautiful boy will give us many years of enjoyment.


First weekend in the ring, Congratulations on  Jak being awarded
Best Baby Puppy In Group!!











CONGRATULATIONS TO JAK FOR Obtaining his AUSTRALIAN CHAMPIONSHIP TITLE.
11-07-09

Jak breezed through to his Championship title with ease obtaining over 20 point BOB allong the way.

We would also like to thank Nadine & Jazmine of Midaswell Kennels for breeing us our Beautiful Boy
THANK YOU!!!!

INT.CH.AM.CH.JACKPOT EZ COME EZ GO (USA)

CH.COX'S GOODTIME CHARLIE BROWN

CH. JACKPOT KIWIK PIK TIKET PETTY

PETTYBULLS NEW MELLENIUM (USA)

CH.T D'S BITE THE BULLET

TEA D'S MISS BEHAVEN MAVIS

CHRISHELL FAUVE D'OR (NZ)

NZ.CH. MORDICUS OF MOHAU (NZ)

NZ.CH. MARCEL BOUSSAC OF MOHAU (NZ)

NZ.CH.MONIQUE LAUTRAC OF MOHAU (NZ)

DARNAWAY SWEET CHERIE

AUST.CH.RAVENIAN ROYAL RAVER

DARNAWAY SWEET COOKIE

Darnaway Hot Toddy

Kama Encore

Ch. Nokoma Louis Pierre

Ch. Kama Petite Kola

 SHOW RESULTS

11-Jul-09
BEST OF BREED
Junior Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs D Redman (SA))

4-Jul-09
CC / RUBOB
Vic Poultry & Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs M Hickie (NSW))

17-May-09
Res CC
Seymour District Kennel Club [CH]
(Judge was Mr C Scott (NZ))

18-Apr-09
BEST OF BREED
Greensborough & District K/C
[CH] (Judge was Mr J Truss (WA))

13-Apr-09
Res CC
Town & Country Kennel Club [CH]
(Judge was Ms C Birch)

10-Apr-09
BEST OF BREED
(over 20 entered)
Good Friday Amenities Show [CH]
(Judge was Mrs M Glover)

4-Apr-09
CC / RUBOB
Bunyip & Dist Agric Society [CH]
(Judge was Mrs E Maitland (SA))

28-Mar-09
BEST OF BREED
Eltham & District Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs J Keenan)

21-Mar-09
BEST OF BREED
Pakenham A&H Soc [CH]
(Judge was Mrs A Lenne)

15-Mar-09
BEST OF BREED
Yarra Glen Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs B Doyle)

15-Mar-09
Res CC
Yarra Glen Kennel Club [CH]
(Judge was Mr R S Bell)

28-Feb-09
CC / RUBOB
Berwick & District A & H Society Inc [CH]
(Judge was Mrs H Hill)

21-Feb-09
CC RUBOB
Metropolitan Canine Association [CH]
(Judge was Mr J Thompson)

14-Feb-09
BEST OF BREED
Lyndhurst Canine Country Club [CH]
(Judge was Mr M Johnston (NSW))

17-Jan-09
Res CC
Lang Lang P A & H Association [CH]
(Judge was Mr G Treacey)

10-Jan-09
BEST OF BREED
South Eastern Kennel Club [CH]
(Judge was Mrs K Hardwick (NZ))

16-Nov-08
CC / RUBOB 
BEST MINOR PUPPY IN GROUP
Garden State Kenne Club [CH]
(Judge was Mr G Beckett)

13-Sep-08
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Belgrave & Dist K/C [CH]
(Judge was Mr W Douglas)

17-Aug-08
BEST BABY PUPPY IN GROUP
KCC Park Show [CH]
(Judge was Mrs B Watt)

20-Jul-08
BEST BABY PUPPY IN GROUP
Dandenong Poultry & Kennel [CH]
(Judge was Mr D Sidebottom (NSW))